Bize bu maaşı reva görenlerin vicdanına sesleniyoruz!

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şubesi Başkanı Hüseyin Memiş, TUİK’in açıkladığı 4274 ailenin 28711 iş yerinden yaptığı harcamaya tepki gösterdi.

Bize bu maaşı reva görenlerin vicdanına sesleniyoruz!

Memiş yaptığı açıklamda, 'enflasyon hesaplaması yapılan aileler Türkiye’de yaşıyorsa biz nerede yaşıyoruz' diyerek şunları söyledi:

“Emekli aylık artışlarının gelir adaletini gözetecek şekilde ve insanca yaşamaya yetecek düzeyde olmak kaydıyla seyyanen yapılmasını istiyoruz. Emekliler için uygulanmakta olan TÜFE'ye endeksli maaş artış sisteminin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamaktan uzak kalmıştır. Emekli zamlarının TÜFE sisteminden çıkarılıp seyyanen artış yöntemine dönülerek hesaplanmasını istiyoruz. 2019 zamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş 418. madde 1'deki 895 çeşidi kapsayan enflasyon sepeti hesaplamaları emeklinin yaşamakta olduğu ekonomik gerçekliklerin çok uzağındadır. TÜİK tarafından hesaplanan ve geçtiğimiz altı ayın enflasyonu olarak bilinen 05.1 rakamı her gün mutfağındaki yangını söndürmekle uğraşan emekliye inandırıcı gelmemektedir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bu yıl sepete eklenen konserve ve balık konserve ve hazır sütlü tatlılar, çocuk elbisesi, evcil hayvan mamaları, otoban geçiş ücretleri bir emekli ailesinin harcama kalıplarına uymamaktadır. Diğer taraftan benzin ve elektrik gibi bir çok sektörü ve ürünü etkileyen ana belirleyicilerde ciddi fiyat artışları yaşanırken enflasyonun binde üç oranında kaldığını söylemek en yalın anlamıyla hesap bilmemektir. 4274 ailenin 28.711 iş yerinde yaptığı harcamaları dikkate alınarak hesaplandığı açıklanan enflasyona ve bu sözü edilen 4 bin ailenin Türkiye’de yaşadığına inanmakta güçlük çekiyoruz. Ya da bu hesaplamaları yapanlar çarşı pazar görmemişler. Onları vicdanları ile baş başa bırakıyoruz.”

HABER: Aytaç Öztürk

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER