Birçok Zonguldaklının şifalı diye içtiği sudan bakın ne çıktı?

Geçtiğimiz aylarda suya mikrop karışması nedeniyle kapanan D-655 Karayolu Şifalı Su’ya yine bakteri bulaştığı tespit edildi. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün son incelemesinde suyun içilecek düzeyde olmadığı belirlendi. Bunun üzerine kaymakamlık kararıyla Akçakoca Belediyesi ekiplerince Şifalı Su’ya bir kez daha mühür vuruldu.

Birçok Zonguldaklının şifalı diye içtiği sudan bakın ne çıktı?

Bölge insanının su almak için uğradığı ve şifalı olduğuna inanılan, Akçakoca-Düzce Karayolu üzerindeki Şifalı Su yine insan sağlığı için zararlı bulundu. Suya bakteri bulaştığının tespiti üzerine musluklara mühür vuruldu. 

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürü Dr. Numan Çabuk imzasıyla Akçakoca Kaymakamlığı ve Akçakoca Belediyesi’ne tebliği edilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “İlçemiz sınırları içinde yer alan Şifalı Su diye adlandırılan kaynaktan kurumumuz personelince alınan Kontrol İzleme Su Numunesi, 25730 sayılı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğin EK -2 Tablo A’ya göre Bakteriyolojik ve Kimyasal yönden analizi yaptırılmış olup bakteriyolojik yönden uygun olmadığı görülmüştür. Söz konusu suyun içme – kullanma suyu olarak kullanılmasının durdurulması gerekmektedir “

Bu yazı üzerine Akçakoca Kaymakamlığı’nın talimatıyla mühür vurulan Şifalı Su’dan tekrar temiz su akması için çalışmalar başlarken, sık sık suya mikrop bulaşması halkta tedirginlik oluşturmaya başladı. 
Kaynak: ÖNCÜ RTV

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER