BEÜ'ye mahkemeden tokat gibi cevap!

Yaptığımız haberler üzerine Tıp Fakültesindeki skandal görüntüler ile ilgili soruşturma açmak yerine Elmas TV'yi mahkemeye vererek iddiaları yalanlama yoluna giden Bülent Ecevİt Ünİversitesi'ne (BEÜ) mahkemeden tokap gibi cevap geldi. Zonguldak Sulh Ceza Hakimlği BEÜ'nün yayından kaldırma talebini reddetti.

BEÜ'ye mahkemeden tokat gibi cevap!

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü'nün başvurusu üzerine konuyu inceleyen Zonguldak Sulh Ceza Hakimliği'nin aldığı kararın gerekçesinde önce, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, insanların bilgiye ulaşma ve fikir elde ede bilme özgürlüğüne ilişkin evrensel ilkeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın ilgili maddelerini, aynı zamanda Türkiye'nin yüksek mahkemelerinin ve AİHM'in basın özgürlüğüne dair aldığı emsal kararları konu edinen bir hatırlatmada bulunuldu, ardından, Elmas TV'de yer alan ve karara konu olan haberlerin kamu yararı gözetilerek yapıldığına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

Bu bilgiler ışığında her ne kadar talep eden vekili tarafından söz konusu haber sitesindeki haberlerin erişiminin engellenmesi talep edilmiş ise de; Yukarıda yazılı mevzuat ve emsal kararlardan hareketle, yayınlanan haberlerin güncel olduğu, haberde yer verilen resimlere göre gerçeklik değerinin bulunduğu, vatandaş tarafından haber altına yapılan yorumların da bu hususu desteklediği, kamu yararının gözetildiği, haber ile veriliş biçimi arasında düşünsel bağ olduğu, uyuşmazlığa konu haberlerde; gerçek veya tüzel kişilerin şeref ve haysiyetine aykırılık olarak yorumlanabilecek ifadelere yer verilmediği, sınırlı bir pencereden, hukuka aykırı bir fiil isnadında bulunulmaksızın yorum yapılmaya çalışıldığı anlaşılmakla, haberlerin basın özgürlüğü kapsamında yer aldığı, itiraz edenin kişilik haklarına zarar vermediği, gerek iç hukuk gerekse AİHM yargı kararlarına göre basının kamuoyunun bilgi edinme hakkı bakımından birincil derecede önemi bulunan "halkın gözcülüğü’’ ya da "kamunun (kamu düzeninin) bekçisi" görevini yaptığı, BEÜ Tıp Fakültesinde gözlemlenen aksaklıkların olduğu, hastane çalışanlarının ilgisiz olduğu, temizlik esaslarına, hijyen kurallarına uyulmadığı, haberde geçen diğer konularla ilgili olarak da toplumun ilgisini çeken, güncel ve kamunun yararını güden bir tartışmayı içermesi, yaşanan sorun, olay ve oluşumlar hakkında kamuoyunu nesnel bir biçimde aydınlatmak, düşünmeye yönlendirici tartışmalar açmak, yöneticileri eleştirmek, uyarmak ve bu suretle denetlemek, B.E.Ü. Rektörlüğü'nün de B.E.Ü. Tıp Fakültesi üzerinde denetim yetkisini kullanmasına yönelik olduğu, yapılan haberlerin vatandaşın haber alma hakkı kapsamında olması gözetilerek, yayınlanan içeriklere erişimin engellenmesine ilişkin talebin reddine karar verilmesi yoluna gidilerek aşağıdaki şekilde ifade edilmiştir.

KARAR; Gerekçesi Yukarıda Açıklandığı Üzere;

1-Erişim engelleme TALEBİNİN REDDİNE,

2-Kararın talep eden vekili ve karşı tarafa tebliğine,

3-Karar tarihinde yargılama gideri bulunmadığından bu aşamada karar verilmesine yer olmadığına, karar tebliğ masrafları veya işbu karara itiraz edilmesi ile yeni bir posta ya da tebligat masrafı ortaya çıkması ve bu tutarların terkin sınırı aşması halinde yargılama giderlerinin talep edenden alınarak hazineye gelir kaydına,

Dosya üzerinden yapılan inceleme sonucunda karar verildi.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 18:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz
Aziz - 1 yıl Önce

Üniversite yönetimi Üniversitedeki şikayet konularına inceleme ve ilgililer hakkında soruşturma yapacaklarına Yargı vasıtası ile basını susturma yoluna gitmiş ve yanlış yapmıştır. Bağımsız Türk Yargısı bu girişimlerine dur demiştir. Genel sekreter hastanede çalışan hastane başmüdürünü kendi özel işlerini takip etmiyor gerekçesi ile görevden aldırıp, yerine kendi adamını atattırdı sonuç bu. çalışan insanların görevleriyle oynamak yanlış. bu üniversite özveriyle çalışan emek verenlerin sayesinde bu günlere gelmişti. son bir yıldır bu durumdan çok şey kaybetti. rektör ve arkadaşı genel sekreter üniversite dışından geldikleri için bunun farkında değiller. çünkü geçmiş yönetimin yaptıklarıyla gidiyor üniversite. hep böyle gidecek zannediyorlar. hiç bir şey yapmadan koltuklarda oturarak üniversite gelişemez. çalışmak lazım. bu üniversite bir buçuk yıl öncesine kadar 7/24 çalışırdı. yönetim kadrosu sürekli sahadaydı. şimdi öyle bir anlayış yok.

Hakan
Hakan - 1 yıl Önce

Beü herşeye soruşturma açarak üstünü örtmeye çalışmış ama Allah tan bu ülkenin duyarlı hakimleri var. Hiç birşeyi düzeltmedikleri gibi çözümüde geriye gitmekte arıyorlar. Hastanede tek doktoruz diye acile gitmeyen doktorlar var.

ahmet sonmez
ahmet sonmez - 1 yıl Önce

acaba rektorun ve kankisi genel sekreterin hiçmi yüzü kızarmıyor kos koca ünüversteryi ne hale getirdiler sanki kendi çiflikleri yazıklar olsun bir daha akp oy tobe olsun

SIRADAKİ HABER