Bakan'dan Filyos açıklaması...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Filyos Projesi hakkında açıklamada bulundu.

Bakan'dan Filyos açıklaması...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, başta mega endüstri bölgeleri olmak üzere birçok farklı alanda büyük çaplı yatırımların önünü açacaklarını ifade etti. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile Türkiye'nin sıçrama yapmasının oldukça zor olduğuna değinen Özlü, yeni yatırımlarla birlikte belli alanlarda büyük projelerin destekleneceğini ve sanayi ve teknoloji desteğiyle Türkiye'nin sıçrama yapmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Mega endüstri bölgesi denildiğinde Trabzon, Filyos, Ceyhan, Karasu ve Aliağa gibi denizle iç içe, limana yakın olan alanların öne çıktığını anlattı. Önümüzdeki 10 yılda yeni kurulacak bölgelerle birlikte 150 milyar dolarlık ciro hedefleniyor.

Projesi hazırlanan, arazileri yatırıma hazır alanların bazılarının bu sene yatırımcıyla buluşacağını belirten Özlü, "Yol, su, elektrik, doğalgaz hepsini getireceğiz yeter ki katma değerli ürün geliştirsinler" ifadesini kullandı.

Ar-Ge'ye tam destek

Türkiye'nin son 15 yılda en büyük reformu tasarım ve mühendislik ağırlıklı yapıya giriş yaparak sağladığını anlatan Özlü, özellikle savunma sanayinde yurtdışına ürün satan bir noktaya gelindiğini söyledi. Ar-Ge ve tasarım merkezi noktasında 30 kişilik mühendis şartını 15'e indirmelerinin ardından önemli mesafe kaydedildiğini belirten Özlü, şimdilerde her iki tarafta toplam 1.035 merkezlik rakama ulaşıldığını açıkladı. Bakan Özlü ayrıca sanayinin kendi teknolojisini geliştirmesi için hükümet olarak ne gerekiyorsa sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Sanayi ekonomiye öncülük edecek

Bakan Özlü, Türkiye'nin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından, hak etmediği notlamalarla karşılaştığına işaret ederek, şunları söyledi: "Türkiye yakın geçmişte bir yandan ülke bütünlüğünü hedef alan birçok saldırıyı defederken bir yandan da sanayisini çok diri şekilde ayakta tutarak çok sağlam bir ekonomik yapısı olduğunu kanıtladı. Şimdiyse artık riskleri azaltarak hızlı şekilde büyümesini sürdürüyor. Türk sanayisinin ithalat bağımlılığının azaltılması, uluslararası pazara entegre olarak geliştirilmesi, rekabet gücünü artıracak programların hayata geçirilmesi amacıyla Başbakanlık Genelgesi ile Yerlileştirme Yürütme Kurulu oluşturuldu. Bu kurulda alınacak kararların hızla hayata geçirilmesiyle, ülkemizde sanayi üretimi daha da artacak ve katma değeri yüksek rekabetçi ürünlerin yerlileşmesi sağlanacak. Türkiye sanayisi önümüzdeki dönemlerde de ülke ekonomisine öncülük etmeye devam edecek."

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER