Anlaşma olmazsa GMİS greve gidiyor...

Anlaşma olmazsa GMİS greve gidiyor...

Anlaşma olmazsa GMİS greve gidiyor...

Zonguldak'ta Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu (TTK) temsilen Kamu-İş ile yaptıkları toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 29 Ağustos'a kadar sonuç çıkmaması durumunda greve çıkacağını işyerlerine astığı ilanla duyurdu.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Kamu-İş ile yaptıkları toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 2 aylık yasal süresinin 1 Eylül'de dolacağını söyledi. 1 Eylül'e kadar anlaşma sağlanamaması durumunda greve çıkma haklarının doğduğunu ifade eden Demirci, şöyle dedi:

"1 Eylül bayram olduğu için anlaşma sağlanamazsa 29 Ağustos'ta greve çıkmamız gerekiyor. Bu yasal bir süreçtir. Biz bunu uygulamamız gerekiyor. Yönetim kurulu olarak grev kararı aldık. 29 Ağustos'a kadar eskisi gibi görüşmelerimiz devam edecek. Bir an önce bize randevu verilmesini ve bu süreci masada sonlandırmak istiyoruz. Anlaşamadığımız maddelerde anlaşmak istiyoruz. İşverenin de işçinin de mağdur olmasını istemiyoruz. Eğer anlaşamazsak 29 Ağustos'tan itibaren greve çıkacağız."

GMİS'in TTK müessese müdürlüklerine astığı yazıda şöyle denildi:

"Yetki kapsamı içindeki işyerlerinde çalışan üyelerimizin iktisadi ve sosyal durumlarıyla çalışma şartlarını iyileştirmek amacıyla uyuşmazlık çıkan işletme toplu iş sözleşmesi kapsamı içinde bulunan TTK ile bağlı iş yerlerinde uygulanmak üzere 6356 sayılı yasanın 60'ıncı maddesinin verdiği yetkiye istinaden grev kararı alınmasına, grev kararının 29 Ağustos 2017 Salı günü saat 07.30'da uygulanmaya konulmasına karar verilmiştir."

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER