Amele Birliği kime hizmet ediyor? Alınan maaşlar dudak uçuklattı

Türkiye'deki sendikalaşma hareketinin öncülüğünü yapan ve bugün maden işçilerinin sosyal ve yardım sandığı olarak faaliyetini sürdüren Amele Birliği'nde olup bitenler, maden işçilerinin tepkilerine yol açtı. Bilindiği gibi Amele Birliği başkanlığını TTK Üzülmez Müessesi Müdürü Murat Köseoğlu vekaleten yürütüyor. Köşe bu görev için kendi maaşı haricinde ayda yaklaşık 14 bin lira maaş alıyor.

Amele Birliği kime hizmet ediyor? Alınan maaşlar dudak uçuklattı
Amele Birliği'nin işçi kanadı bu duruma da tepki göstererek, birliğin başına bir an önce atama yapılmasını istiyor. Türkiye Taş Kömürü Kurumu her geçene gün küçülürken Amele Birliği kadroları hep aynı kalıyor hal böyle onunca yerin yüzlerce metre altında zor şartlarda çalışan madencilerden kesilen paralar ile Amelebirliği kadroları adeta zevki sefa sürmesine maden işçisinden büyük tepki var. Amelebirliğine uğramadı iddia edilen ve başkanlığa vekalet ettiği için 14 bin lira ekstra aylık kazanç sağlayan Murat Köseoğlu halinden memnun gözükse de tabanda adeta kazan kaynıyor.
"PARA NEREDE?"
Bugün Zonguldak'ta en fazla nakite sahip kurum olan Amele Birliği'nde maden işçilerinin maaşlarından kesilen aidatlar, kurunun kasasında toplanıyor.
Son 10 aydır asıl görevlerinden biri olan ve bu gelirlerinden üyelerine vermesi gereken ikrazları da ödemeyen Amele Birliği'nin parası Zonguldak'ta bir bankada faize yatırılmış şekilde duruyor.
"BANKA MÜDÜRLERİ KAPIDA BEKLİYOR!"
Bu durumda Zonguldak'taki banka müdürleri, birliğin parasını kendi bankalarında değerlendirilmesi için çeşitli promosyonlarla Amele Birliği Başkanı Kösenin kapısında yatıyor.
İşçi kanadının iddialarına göre bu promosyonlar dudak uçuracak cinsten.
Öte yandan, Amele Birliği'nin Nizam Caddesi'ndeki yıkılan ve halen atıl şekilde bulunan binası da birlik üzerindeki kuşkuları arttırır.
Vekil Başkan Murat Köseoğlu ‘nun bu duruma da sessiz kalması ve açıklama yapmaması "Her ay 14 bin liraya yakın maaş alıyor. Ekmek elden su gölden, neden iş yapsın" eleştirilerini de beraberinde getiriyor.
"ÇALIŞANLARININ MAAŞI MADENCIDEN YÜKSEK"
Maden işçilerinin sosyal ve yardım sandığı olarak hizmet vermesi gereken birliğin, maden işçisi ile bu kadar kutuplasmasinin arkasında, gelir eşitsizliği yatıyor. TTK'da 40bin kişi çalışırken de 25 personel ile ile hizmet veren birlik, bugün TTK da 8bin işçi çalıştığı halde aynı personel sayısıyla hizmetlerini sürdürmekte. Tek geliri madencilerden kesilen paralar olan birliğin calisanlarinin aldığı ücret 7500 TL'yi buluyor. Bu rakam yerin yüzlerce metre altında çalışan maden işçisinin kazandığından fazla.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 14:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Madenci
Madenci - 10 ay Önce

Madenciden başka herkese

SIRADAKİ HABER