6 AY SONRA ÜRETİME BAŞLADI MANZARA YİNE AYNI!

Zonguldak'ın Kilimli Ilçesi'ne bağlı Çatalağzı Beldesi'nde faaliyet gösteren ÇATES, çevre yatırımlarını tamamlayıp 6 ay sonra üretime başladı. Üretime başladıktan sonra bacadan çıkan duman görenleri hayrete düşürdü.

ÇATES, 5 Haziran 2020'de saat 03.00 sıralarında üretime başladı. Saat 04.45'te ÇATES'in bacalarından çıkan simsiyah dumanı vatandaşlar görüntüledi. Siyah dumanı gören vatandaşlar "İşte Çatalağzı'nın soluduğu hava bu" diye tepki gösterdiler.

Zonguldak 6 Haziran sabahı şehir üzerindeki duman kütlesiyle uyandı. Havanın berrak olmasına karşın uzun zamandır görülmeyen kirlilik şok etti ve üzüntü yarattı. Kirliliğin 31 Aralık 2019 gecesi mühürlenen ve filtrelerini değiştirdikten sonra önceki gece yeniden üretime başlayan Çatalağzı Termik Santrali’ndeki ilk çalıştırma sırasında çıkan dumandan kaynaklandığı ileri sürüldü. Diğer yandan santrale yeni kurulan baca gazı arıtma sisteminin çalıştırılamadığı iddia edildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise sabaha karşı çıkan yoğun kütleyi görmek mümkün. Hava kalitesi izleme istasyonlarında ise hızlı değişim anında tabloya yansıyarak kirlilik hassas seviyeye ulaştı.

ELMAS TV

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 20:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
zonguldak
zonguldak - 1 ay Önce

kardeşim termik santral devreye alınırken kömürü tutuşturmak için yardımcı yakıt(fuel oil,mazot vb)kullanırlar birkaç saat bu görüntü meydana gelir sonrasında normale döner yani 24 saat bu görüntü gibi lanse etmek bu memlekete ihanettir..santral iki gündür çalışıyor neden duman çıkmıyorken çekilmiyor şu an çıkmıyor mesela normal üretim yapıyor diğer santral gibi Allah Allah ya

Kartal
Kartal - 1 ay Önce

Kapatılsın tekrar açılmasın

Yandallarım
Yandallarım - 1 ay Önce

Önce ögreneceksiniz santral devreye girerken dünyanın her yerinde aynıdır önce kazan yakıcıları ile devreye alınır burada mazot ve fuoil yakılır kazan belirli bir seviyeye geldikden sonra degirmenler teker teker devreye alınır bu arada yakıcılarda devreden çıkar o pıs fuoil dumanını daha göremezsiniz varmı ihtaya giren

SIRADAKİ HABER