52 yıldır mezar kazıyor...

69 yaşında 52 yıldır mezar kazıyor- Hüseyin Akman: "Manevi yönü ağır olan bir iş. Kesinlikle para konusunda ısrarcı olmadım" - Akman: "Ben bunun bereketini çok gördüm"

52 yıldır mezar kazıyor...

Alaplı ilçesinde yaşayan Hüseyin Akman, 52 yıldır mezar kazarak ailesinin geçimini sağlıyor. Alaplı'da 52 yıldır mezar kazarak ailesinin geçimini sağlayan Hüseyin Akman hayat mücadelesi yürek dağlıyor. Mezar kazan ve hamallık yaparak geçimini kazandığını söyleyen Akman, 4 saat süren bir mezar kazısı sonrası 100 TL kazandığını ifade etti. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş dallarının yok olduğunu söyleyen Akman, "Eşya taşıma işi her zaman olmuyor. Sadece mezar kazmakla geçimimi sağlıyorum. 4 kişilik ailemin tek geçim kaynağını mezar kazarak sağlıyorum. Birçok kişi tarafından mezar kazma işi sevilmeyen bir iş olarak görülüyor. Ama bu işi de birinin yapması gerekiyor. Bende 52 yıldır mezar kazıcılığı yapıyorum. İşimi de severek yapıyorum. Çevremde mesleğimi yadırgayan çok insan var. Ben işime bakarım. Mezar 3 saatte de kazılıyor. Bazen 4 saati de bulur altından çıkan toprağın cinsi önemli. Genç yaşta yaşanan ölümlerde ailelerin acısı da çok farklı oluyor. Bizde ister istemez etkileniyoruz" şeklinde konuştu.

"Maddi durumu iyi olmayanlardan para almıyorum"
Geçirdiği tüm yılların yorgunluğu yüzündeki çizgilerden ve ellerindeki nasırlardan belli olan Akman, "Bu yaşıma kadar çalıştı isem hep rızkım ve çocuklarım için çalıştım. Bu yaşıma kadar çok mezar kazdım, daha hiçbir cenaze sahibi ile bu kadar diye pazarlık etmedim. Çünkü bu iş ekmek parası olduğu kadar manevi yönü ağır olan bir iş. Bunun için kesinlikle para konusunda ısrarcı olmadım. Eğer durumu iyi değilse ise kesinlikle ailesinden para istemiyorum. Ben bunun bereketini çok gördüm. 69 yaşımda olmama rağmen halen dimdik ayakta olmamı bu dualara borçluyum" dedi.
69 yaşında olduğunu ve artık mezar kazmakta bile zorlandığını anlatan Akman, çocuklarının işsiz olduğunu ve aldığı parayla ancak zor geçindiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER