2019 DGS sonuçları açıklandı! İşte, DGS sonuç sorgulama sayfası

Ön Lisans eğitimlerini Lisans eğitimlerine tamamlamak isteyenlerin katılım sağladığı Dikey Geçiş Sınavı sonuçları açıklandı. DGS sonuçları sonrasında yapılacak tercihler ve yerleştirme sürecine dair merak edilen önemli detayları bilginize sunuyoruz.

2019 DGS sonuçları açıklandı! İşte, DGS sonuç sorgulama sayfası

Merakla beklenen DGS sonuçları, 25 Temmuz Perşembe günü erişime açıldı. Toplam 150 dakika süren sınavda kendilerine yöneltilen sorulara cevap veren adaylar, DGS sonuçları bilgisine ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden erişebilecek.

DGS Sonuçları için Tıklayın

TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihler, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacak olan tercih kılavuzu kapsamında gerçekleştirilecek. Öğrenciler, önlisans programından mezun olunacak/olunan alanlardan mezun olduktan sonra hangi alanlardaki lisans programlarını tercih edilebileceğini başvuru kılavuzunda yer alan tablo-2'den öğrenebilecek. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını gösterecek.

CEVAP KAĞITLARI YAYIMLANDI

ÖSYM, 2019-DGS'nin cevap kağıtlarını ve aday cevaplarını da internet sitesinden yayımladı. Adaylar, cevap anahtarlarını 10 gün süreyle https://ais.osym.gov.tr adresinden incelenebilecek. T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve 'Cevap Kağıdı Görüntüleme' ekranını seçerek, sınavda kullandıkları cevap kağıdı görüntüsünü, yaptıkları işaretlemeleri ile kendi cevaplarını ve soruların doğru yanıtlarını görebilecekler. Ayrıca adaylar, cevapların ve cevap anahtarının yer aldığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru yanıtı ile ilgili soruya kendilerinin verdiği cevabı inceleyebilecek. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenecek. İlgili sayfada adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayılarıyla birlikte ham puanları da gösterilecek.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER