106 farklı ülkeden 15.762 aday Zonguldak’ta okumak için başvurdu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi uluslararası öğrenci kontenjanlarına bu yıl rekor sayıda başvuru yapıldı.

106 farklı ülkeden 15.762 aday Zonguldak’ta okumak için başvurdu

Her yıl uluslararası öğrenci kontenjanını ve başvuru sayısını arttıran Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne ilgi bu yıl da rekor düzeye ulaştı. Dünya’nın dört bir yanından üniversitemizde eğitim almak isteyen öğrencilerin başvuruları 15 Temmuz’da sona erdi. 106 farklı ülkeden rekor sayıda, toplamda 15.762 uluslararası öğrenci adayı öğrenim görmek için üniversitemize başvuru yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Üniversitemizin uluslararasılaşma çalışmalarının en önemli unsurlarından birinin yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye kazandırılması olduğunu belirtti. Rektörümüz, “Üniversitemize yapılan rekor sayıda başvurudan anlaşılacağı üzere tanınırlığı olan, dünyanın dört bir yanından öğrencilerin ilgisini çeken bir yükseköğretim kurumu haline gelmiş bulunuyoruz. 16 -19 Temmuz 2019 tarihleri arasında öğrencilerin, ilgili kontenjanlara yerleştirme işlemi titizlikle, yönerge ve mevzuatlara göre yapılacak, sonuçlar üniversitemizin web adresinden duyurulacaktır. Bu vesileyle ifade etmek isterim ki; 2019- 2020 akademik yılında kampüslerimizde toplamda 2000’e yakın uluslararası öğrencimizle, bir kültür mozaiği oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Şehrin ve ülkenin tanıtımına katkı sunmayı amaçlıyoruz

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin kapılarını dünyaya açan bir üniversite olduğunun altını çizen Rektör Çufalı, eğitim-öğretim, araştırma, geliştirme anlamında hem Türkiye'de hem dünyada önde gelen eğitim kurumlarından biri olmayı hedeflediklerini belirterek kaliteli eğitim anlayışıyla uluslararasılaşma çalışmalarını sürdürülebilir kılmaya, bu vesileyle üniversitenin, şehrin ve ülkemizin tanıtımına katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 13 ay Önce

Bu başvurular her zaman oluyor. Abartılacak bir durum yok. Üniversitede hiç bir faaliyet olmayınca, eski binalar gazetecilere gezdiriliyor. Yabancı öğrenci başvuruları habercilere abartılarak aktarılıyor. Üniversite her geçen gün geriye gidiyor. Kim dur diyecek bu gidişe.

Mesut
Mesut - 13 ay Önce

beü başvuru rekoru kırmadı. her yerde böyle yüksek başvuru var. bu sadece beü ye özgü bir durum değil. Mahmut hocanın yaptığı yerleri gazetecilere neden gezdiriyorlar. yeni bir şey yapın da gezdirin. bir buçuk yıl oluyor. daha taş üstüne bir taş koymadılar. durup durup önceki yönetimin yaptıklarını kendileri yapmışlar gibi reklamını yapıyorlar. hayvanat bahçesine köprü yapılıp öylece kaldı. neden açılmıyor. koltuklarından kalkıp ilgilenip neden açmıyorlar. öğrenci neden faydalanamıyor karşı taraftan. kaldı 2,5 yıl. bu boşa geçirilen zamanın hesabı verilir. genel sekreter bu üniversitede ne iş yapıyor çözülemedi. hiç bir katkısı yok. ama doktorlar ek ödeme alamazken o ek ödemesini herkesten önce alıyor. dinen caiz midir çalışan doktorlar ek ödeme alamazken hak etmeyen böyle kişilerin öncelikle ek ödeme alması caiz midir. üniversitede hiç bir iyileşme sağlanmadı. doktorların ek ödemesini ödeyemez duruma geldiler. hastane borçları üç yıllık sürede ödeniyor. bu üniversite aktif dinamik her sorununu çözebilen bir üniversiteydi. ne hale getirildi. ibn-i sina kampüsünde inşaat fesih edildi, projeyi tekrar alamadılar. bu günlere geleceğine inanmazdı kimse. ama ne yazık ki getirildi.

SIRADAKİ HABER