Gençler doğru tercih yapın

Üniversite adayı gençlerimizin puanları açıklandı, tercih süreci devam ediyor. Gençlerimiz ve aileleri ömürlerinin kalan kısmını şekillendirecek son derece önemli bir kararı vermenin arifesindeler; hangi okulda hangi bölüme gitmeliyim!

Bu süreçte gerek medya gerek kulaktan dolma pek çok yalan yanlış bilgi gençlerimizin kafasını karıştırıyor. Maalesef darılmasınlar söylemek zorundayım rehber öğretmenlerimiz de yeterli donanımda olmadıklarından “şu daha yüksek puanlı onu bunun önüne yaz” gibi sığ yaklaşımlarla yönlendirmelerde bulunuyorlar. Oysa puan tamamen öğrencilerin tercih yoğunluğuna bağlı olarak ortaya çıkan bir tablo… Yoksa bir üniversitenin ya da bir bölümün kalitesinin göstergesi değil.

Peki, öğrenciler tercihlerinde neyi önceliyorlar; mümkünse büyükşehirlerden birinde iş ve yüksek gelir garantisi olan bir bölümde okuyayım düşüncesinde çoğu. Bu nedenle en yüksek puanlı gençlerimizin tamamına yakını çoğunlukla sağlık sektörü özellikle de tıp tercihinde bulunuyorlar. Oysa bu çok yanlış bir tercih… Çünkü koyulması gereken hedef “mutlu olma” hedefi olmalıdır. Bir insan ancak sevdiği ve yeteneği olan bir işi yaparsa mutlu olabilir. Düşünün bir kere, siz de müzik, heykel, resim sanatçısı ya da yazar olabilecek yetenek var. Bunun üzerine giderseniz bir İdil Biret, Michelangelo, İbrahim Çallı ya da Yaşar Kemal hatta daha fazlası olabilecek yeteneğiniz var. Bu yeteneğiniz doğrultusunda eğitim alırsanız hem ölümsüz bir şöhrete hem de müthiş bir gelire sahip olacaksınız. Ama siz gidip iç sesinizi dinlemediğiniz ve size doğru yol gösteren bir rehberiniz olmadığı için doktor ya da mühendis ya da başka bir şey oluyorsunuz. Ne büyük bir kayıp; hem sizin hem de ülkemiz için. Gençlerimize rehber olamadığımız için maalesef ülke olarak hiçbir alanda istediğimiz noktaya gelemiyoruz. Mühendis olması gereken doktor oluyor, doktor olması gereken ressam oluyor, ressam olması gereken maliyeci oluyor. Sonuç; işini sevmeyen bir dolu vasat meslek insanı… Etrafımda pek çok doktor, mühendis veya başka meslek mensubu var ki çok para kazanıyorlar ama sevdikleri işi yapmadıklarından ömür boyu mutsuz yaşıyorlar. Geri dönmek için de çok geç oluyor.

Gençler şimdi bu tespitlerden sonra doğru tercih için size yardımcı olacak anahtar maddeler sıralayayım:

1- Tercih yaparken şehir seçmeyin okul ya da bölüm seçin. Öğrencilikte, eğlenmek için, okul yerine şehir seçerseniz ağustos böceği gibi olursunuz. Kısa süreli renkli bir hayat uğruna geleceğinizi çöpe atarsınız. Küçük bir şehirde belki renksiz bir öğrencilik hayatı yaşarsınız, ama okul ya da bölüm iyi ise gelecekte meslek hayatınız keyifli ve renkli olur. Unutmayın dünyanın en iyi üniversiteleri küçük kasabalarda kuruludur. Mesela Oxford, Cambridge, Harward, MIT ya da Caltech gibi…

2- Tercih kılavuzunda bölümlerin hoca sayısı ve kalite akreditasyon durumlarına bakın, puanlarına bakmayın. Puanlar bilinçsiz tercihlerle oluşmuş bir sıralamadır. Hoca sayısı az olan bir bölümde iyi eğitim alamazsınız. Ayrıca özellikle Mühendislik Bölümlerinde MÜDEK akreditasyonu çok önemlidir. Çünkü MÜDEK akreditasyonu almış bölümlerin diplomaları AB ülkeleri, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde de geçerlidir.

3- Bir üniversitenin her bölümü iyi olmayabilir. Bazen genel anlamda daha iyi olan bir üniversitenin bazı bölümleri diğer üniversitelerden daha zayıf olabilir. Hepiniz internet kullanmayı biliyorsunuz, düşündüğünüz bölümlerin internet sayfalarına bakın; hoca kadrosu, onların araştırma kapasitesi ve yayınları, bölümün altyapı ve laboratuvar olanaklarını mutlaka inceleyin.

4- Türev bölümleri yazarken dikkatli olun. İsimler havalı olabilir ama gerçek dünyada karşılığı olmayabilir. Özellikle mühendislikte ülkemiz Ar-Ge altyapısı yeterince gelişmediği için sanayi kuruluşları ana dal mezunlarını daha çok tercih ediyorlar. Mesela, Makine, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Bilgisayar Mühendislikleri ana disiplinlerin alt dalları olan Mekatronik, Raylı Sistemler, Endüstri, Tıp Mühendisliği, Biyomedikal gibi mühendislikleri yazarken iyi araştırın. İş olanakları düşündüğünüz kadar yaygın olmayabilir.

5- Derdiniz etiket olmamalı. Eğer mezun olunca iş bulayım derdindeyseniz, o zaman bazen iki yıllık bölümler etiketi havalı dört yıllık bölümlerden sizin için daha iyi olabilir. Değil mi benim güzel yeğenim?

6- Tüm bunlara rağmen iç sesinizi dinleyin; yeteneğiniz ve ilginiz hangi yönde? Hangi işi severek yaparsınız? Tercihte en önemli husus budur. Çünkü insan sevdiği ve yetenekli olduğu bir işte mutlaka para kazanır ve de başarılı olur. Bugün Temel Bilimler, Maden, Jeoloji, Orman ya da Ziraat Mühendislikleri, İşletme, İktisat ve benzeri disiplinlerin iş alanları kısıtlı olabilir. Ancak bu işi severek yapacak birisi hem keyif alır hem de müthiş kazançlar elde edebilir. Bunun örneklerini verebilirim ama reklama girer .

Burada kendimle ilgili hususları gündeme getirmemeye çalışıyorum, ama bu sefer bir ayrıcalık yapsam kızmazsınız umarım. Eski adıyla Jeodezi ve Fotogrametri, yeni adıyla Harita Mühendisliği ya da Geomatik Mühendisliği bölümünü, mühendislik düşünen öğrencilerin iyi araştırmasını tavsiye ederim. Geomatik ismi, Geodezi ve İnformatik kelimelerinin birleşiminden kısaltılmıştır ve Yer Ölçmeleri (Gözlemleri) ve Bilgi Teknolojileri anlamındadır. Bu disiplinde uydu verilerinden, insansız araçlar ve ileri gözlem teknolojileri kullanarak uzay, yer, atmosfer, denizler, şehircilik ve pek çok konuda çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu nedenle iş alanı ve gelir düzeyi pek çok bilinen mühendislik alanından daha iyidir. Ama yukarıda da dediğim gibi siz yine de sevdiğiniz ve yeteneğiniz olan mesleği seçin, daha başarılı olursunuz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şenol Hakan Kutoğlu
Şenol Hakan Kutoğlu - 13 ay Önce

Sevgili Ferruh 650 bin olduguna gore Kocaeliden bile kucuk anlaşılan. Ayrıca bildiğim kadarıyla bu üniversiteler bastonun banliyölerinde.

Nuriye Üstünbaş
Nuriye Üstünbaş - 12 ay Önce

Teşekkür ederim Hakan Kutluoğlu. Kutlarım seni gençlerimize en güzel şekilde yol göstermeye çalıstığın için. Çok sevdiği mesleği 40 yıl yapan yorgunluk nedir bilmeyen bir kişi olarak her cümlene katılıyorum ayrıca gurur duydum.

Ferruh Ayoğlu
Ferruh Ayoğlu - 13 ay Önce

Sevgili hocam, iyi yazmışın, hoş yazmışın da yazıda bahsettiğin "küçük kasabalarda kurulmuş Harward ve MIT" Boston'da olanlarsa bu kafama yatmadı. Bu sıralar Boston'dayım. Metropolitan nüfüsu 650 bin diyorlar. Eyaletin başkentiymiş. Memleketin 10. Kalabalık şehri diye anlatıyorlar. Boston'da 20'den fazla kolej ve üniverslte varmış. Anlatanların yalancısıyım.

Nejla.  Sen.  Agzina.  Saglik.   Cok. Guzel.
Nejla. Sen. Agzina. Saglik. Cok. Guzel. - 13 ay Önce

Yüreğine. Sağlık. Çok. Guzel