Ekrem Murat Zaman

Eskiler "nevi şahsına münhasır" derler, kendine özgü insanlar için kullanılır. Bu yazımda böyle bir insandan, bir kent tarihçisinden, Zonguldak'ın neredeyse tüm belleğini elinde tutan önemli bir arşivciden ve şehirle özdeşleşen mesleğiyle bir Maden Mühendisinden söz edeceğim izninizle. Zonguldaklılar daha çok, büyük emekler vererek şehre kazandırdığı Maden Müzesinden tanıyacaklardır Ekrem Murat Zaman'ı.

Benim kendisini tanımam ise 1980 lerin başına rastlıyor. O tarihlerde Uzunkum'da "Gülistan" gazinosu vardı. Ben ve aralarında değerli ağabeyi Ahmet Zaman'ın da bulunduğu arkadaşlarımla o gazinoda müzik yapardık. Bir not olarak belirteyim, sevgili Ahmet Zaman bir "Çaresizim" okurdu, tüm Uzunkum, hatta bütün Kapuz ayağa kalkardı. Sevgili dosta buradan sonsuz selam yolluyorum. Ekrem Murat Zaman taze bir mühendis olarak arkadaşlarıyla bizi dinlemeye gelirdi; tanışmamız oradandır. Merhum pederleri Sami Zaman ise 70 li yıllarda Belediye Encümen Üyeliği yaptığı sıralarda şehre önemli hizmetlerde bulunmuş çok değerli bir şahsiyetti. Onu da buradan rahmetle yad ediyorum.

"Kapuz'da doğdum büyüdüm. Balkayası'ndan Kapuz'a kadar Zonguldaklıyım" der, sevgili Ekrem Murat Zaman. Sn.Gülden Işık hanımefendinin bir şiirinden esinlenerek anlattığı "Kurucaşile Cromna"da da, Zonguldak'ta kalkınmanın simgesi haline gelen demiryollarının ve tünellerin yapılma aşamasını yazarken bahsettiği "Ebe anne'nin Tahir Çavuşu" nda da iliklerine kadar hisseder Aziz Zonguldak'ı.

Zonguldak Kent Kültürü çalışmalarının ürünü "Zonguldak Kömür Havzasının İki Yüzyılı" (2004)

"Zonguldak - İnsan - Mekân - Zaman" (2012)

Taşkömürü havzasının ülke kalkınmasındaki payını anlattığı "Kömürün Çocukları" (2013)

"Amele Birliği Tarihçesi" (2014)

birbirinden değerli ve kent tarihi için çok önemli eserlerindendir. Aralarında "Zonguldak Sergi Odası" tarafından verilen 2016 Karaelmas İbn-i Sina Ödülü de olmak üzere birçok kez onurlandırılmıştır.

En son BAKKA adına yaptığı "Kömüre Giden Demiryolu" projesi, Kalkınma Bakanlığı tarafından ödüle lâyık görülmüştür. Aziz Zonguldak'ın adeta aynası olan bu projenin bir an evvel yetkililerce değerlendirilerek uygulamaya geçirilmesi dileğimdir. Zonguldak sevdasını çocuk heyecanıyla her saniye yüreğinde hisseden bu memleket âşığının küstürülmesi, zaten kültür insanı açısından gittikçe fakirleşen kentimize yapılacak en büyük ihanet olur.

"Kömüre Giden Demiryolu rayları üzerinde, Cumhuriyeti kuranlar tarafından planlanmış; altıyla üstüyle KÖMÜR'ü, iki DEMİR'i, IŞIK ileten SANTRALI ile Türkiye'nin EKONOMİK MUCİZESİDİR ZONGULDAK" teşhisini koyan Ekrem Murat Zaman'ın Kent Konseyinde değerlendirilememiş olması talihsizlik değilse hasettir diyesi geliyor insanın.

Artık yorulduğunu, Zonguldak'ın önemini bir türlü anlatamamaktan şikayet ettiğini ve terk-i diyar edeceğini duyuyorum sağda solda. Aslında talihsizlik, sevgili Zaman'ın bu ülkede yaşamasından kaynaklanıyor. Başka bir ülkede yaşasa pamuklara sarılıp sarmalanır, başı taçlarla donanırdı.

"Ayrılık da Sevdaya Dahil" demiş büyük ozan ama, umarım bizi daha fazla fakirleştirecek bir kararı tekrar gözden geçirirsin sevgili Ekrem Murat Zaman.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şenol KUŞCU
Şenol KUŞCU - 1 yıl Önce

Kent konseyi onlara kalsın.Sevgili Ekrem Belediye başkanı olsun!