Grizu-263 yeniden Amerika'da...

BEÜ “Grizu-263” uzay takımı Türkiye’yi gururlandırıyor...

Grizu-263 yeniden Amerika'da...

"Grizu-263 Uzay Takımı" CanSat Competition'da Türkiye'yi ve BEÜ'yü Amerika Birleşik Devletleri'nde temsil edecek. 
Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi çatısı altında kurulan ve desteklenen Grizu-263 Uzay Takımı "Atmosfere hava frenleme sistemi ile giriş yapan uydu" projesi ile Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü' nün (AIAA) düzenlediği ve NASA'nın desteklediği CanSat Competition'da bu yıl da Türkiye'yi ve Bülent Ecevit Üniversitesi'ni Amerika Birleşik Devletleri'nde temsil etmeye hak kazandı. 
Dünyanın dört bir yanından çeşitli üniversitelerden 99 takımın başvuruda bulunduğu yarışmanın ön eleme aşamasını 41 takım başarıyla geçebildi. Ön eleme aşamasında takımların sunduğu çalışma raporu üzerinden NASA ve American Astronautical Society yetkilileri takımlarla telekonferans görüşmesi yaparak finale kalan takımları belirledi. 
BEÜ Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 isimli takım 100 üzerinden 94.9495 puan alarak ön elemeyi geçmeyi başardı ve 8-10 Haziran 2018 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Houston/Teksas Eyaleti'nde düzenlenecek olan yarışmaya katılmaya hak kazandı. 
BEÜ Grizu-263 Uzay takımı çalışmalarını Makine Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Kaya danışmanlığında Mühendislik Fakültesi Proje odasında sürdürüyor. Grizu-263 Model Uydu Takımında Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden Muzaffer Duysal, Kerim Uslu, Durdali Atılgan, Muhammed Emin Kurt, Abdullah Talyan, Yasin Bıyıklı ve Berat Kurban, Makine Mühendisliği Bölümü'nden Ahmet Güngörmüş, Serdar Doğan, Beyza Çetin ve Melih Kahraman Kara, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü'nden Çağla Aytaç Dursun ve Murat Can Eminoğlu, İnşaat Mühendisliği bölümünden Süheyla Meryem Kuvvet, Maden Mühendisliği bölümünden Murat Aydın olmak üzere farklı disiplinlerden 15 öğrenci yer alıyor.

İLK 3 TAKIM ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLİYORUZ

Grizu-263 takımı kaptanı Muzaffer Duysal yaptıkları çalışma ile ilgili şunları söyledi: "Geçen yıl Ülkemizi ve Üniversitemizi Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen yarışmada başarı ile temsil etmiştik. Bu yıl takımımızı genişleterek geçen seneden elde ettiğimiz tecrübe ile birlikte ilk üç takım arasında yer almayı hedefliyoruz. Yaklaşık 6 aydır bu başarının gerçekleşmesi için gece gündüz çalıştık. Uluslararası arenada Dünya'nın en iyi üniversiteleri arasına girerek Ülkemizi ve Üniversitemizi temsil edeceğimiz için gururlu ve mutluyuz. Bu başarının gerçekleşmesinde bizlerden desteğini esirgemeyen rektörlüğümüze, aynı zamanda Mühendislik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu'na, danışman hocalarımız Prof. Dr. Bülent Ekmeçi, Yrd. Doç. Dr. Hakan Kaya, Arş. Gör. Ferdi Kara, Arş. Gör. Can Atalay, Arş. Gör. İrem Nur Gamze Özbilgin'e çok teşekkür ederiz. Ayrıca sürekli yanımızda olarak bizi destekleyen Prof. Dr. Zehra Saraç, Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik, Yrd. Doç. Dr. Rıfat Hacıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Serkan Karakış, Öğr. Gör. Dr. Aytaç Altan, Arş. Gör. Özgür Aydın Arş. Gör. Dr. Ali Narin'e ve BEÜ Kuluçka Merkezi Koordinatörü Esra Güner Hacıoğlu'na ne kadar teşekkür etsek azdır. Önümüzdeki bu süreçte Ülkemizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz." 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 07:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER