Demirler- Kıransoylar!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan muştalı kavganın ardından silahlı yaralanma haberi geldi. Haber şöyleydi; “Zonguldak’ta S.D., barda tartıştığı gruba otomobillerine bindikleri sırada ateş açtı. G.K.'nin ağır yaralandığı olayın ardından S.D. gözaltına alındı. Olay, gece yarısı bir otelin giriş katındaki barda meydana geldi. İddiaya göre S.D., barda, daha önceden aralarında husumet bulunan M.K.'yi bir grup ile eğlenirken gördü. İkili arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. M.K. ve beraberindekiler dışarı çıkarıldı. Ancak S.D., kapı önündeki otomobillerine binen gruba, yanında getirdiği silahı çekip, ateş açtı. Mermilerden biri otomobilde bulunan G.K.’ye isabet etti. Ağır yaralanan G.K., Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde tedavi altına alındı. G.K.’nin hayati tehlikesinin devam ettiği belirtilirken, S.D. polis tarafından gözaltına alındı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.” Olayın oluş şekline itirazlar olabilir. Taraflar, yaşayanlar daha iyi bilir. Mesele. Demirlerin çocukları ile Kıransoy’ların çocuklarının kavgası. Olayda ağır yaralanan 16 yaşındaki başka bir evladımız.
Olaylara bakıyorum.
Şehre bakıyorum.
Kafalara bakıyorum.
Bazen her şey koca bir hiç!
Allah evladımıza şifa versin.
Bu tarz olayların ardından gaz verenler de bizim insanlarımız, birilerine yaranma çabasıyla daha fazla tahrik edecek hamleler yapanlar da.
Yazık.
Zonguldak büyük bir mahalle.
Bu şehrin ağabeyleri yok mu?
Bu çocukların büyükleri yok mu?
Demirlerin, Kıransoyların büyükleri yok mu?
Bu şehirde yaşanabilecek olaylar konusunda tarafları sükunete davet edip bir masa etrafında buluşturacak kimse yok mu?
Ayıptır!
Devlet; “Suç unsuru olursa müdahale ederiz” diyebilir mi?
Devlet böyle derse bu şehirdeki olayların önüne geçilebilir mi?
Bu şehrin lafa gelince Polat ağabeyi yok mu?
Dostça söylüyorum.
Bu çocukların başını yakarsınız.
Birilerini mezara birilerini cezaevine gönderirsiniz.
Yazık etmeyin.
Oturun bu işi bitirin!

Fişleme!
    
Sanırım 2000’li yılların başıydı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yapılan bir fişleme deşifre olunca medyaya yansımış ve çok tartışılmıştı. Şimdilerde benzer bazı çalışmaların olduğundan bahsediliyor. İşin içinde yine bir sendikacı var ama bu çalışmayı kurumsal değil tamamen bireysel yapıyor. İşin ilginci fişleme kurum dışındakilere hatta medyaya da uzanmış. 2018 yılı ajandasının sayfalarına tek tek yazılan isimlerin gizemi elbet yakında çözülür!
        
‘Su’landırma!
       
Zonguldak Belediyesi’nin tartışmalı meclis toplantısının ardından Günün Manşetleri programına telefonla katılan Belediye Başkan Vekili Murat Uzun CHP grubunun meclisi terk etmesine neden olan düzenleme talebiyle ilgili soruları yanıtladı. Uzun, Ak Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Cansız’ın Başkanı olduğu İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilen yer için imar değişikliği talebinin CHP döneminde gündeme alındığını belirtti. Uzun, CHP’nin düzenlemeye değil, İlim Yayma Cemiyeti’ne karşı olmalarından olayı şova dönüştürdüklerini söyledi. Görünen o ki, CHP’liler işi erken ‘su’landırınca asıl dertlerini anlatamadılar.
       
Selim Alan’ın işi zor!
            
Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın tarzı, tavrı ve yol haritası üzerine çok şey söylenebilir. Ancak görünmeyen başka bir durum var. O da bir tarafta parti baskısı, bir tarafta baronların beklentileri, diğer yandan İlim Yayma Cemiyeti ve diğer vakıfçıların talepleri! Öyle olacak ki, enerjisini asıl işlerden çok bu konulara harcamak zorunda kalacak. Bu şehre tüm politik olguların ötesinde hizmet lazım. Allah kolaylık versin.
        
Murat Uzun’un performansı!
         
Belediye Başkanvekili Murat Uzun’un meclis performansı önemliydi. Pek çok kesim tarafından Belediye Başkanlığına yakıştırılan bir isim olan Murat Uzun, net ve anlaşılır ifadeleriyle soru işaretlerine yer bırakmayacak bir performans sergiledi. Murat Uzun, medya yıllarından iş dünyasına adım atmasının ardından sürekli olarak şehrin sorunlarını dert etmiş ve bunu da doğru ve samimi olarak dile getirmiş olan ender isimlerden biri olmuştu. Yılların bu birikiminin meclis salonuna nasıl yansıdığını gördük. Düşüncelerine katılırsınız katılmazsınız ama ortak aklın sembol isimlerinden biri olması kaçınılmaz isimlerindendir.
       
Kerim Yılmaz’ın günahları!
           
Ak Partili Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın Kozlu Belediyesi’nin 5 yıllık dönemde yapılan işler ve harcamalarla ilgili incelemeleri devam ediyor. Sızan bilgilere göre; Ak Partili rahmetli Ertan Şahin ve Kerim Yılmaz döneminde hesaplar fena şaşmış. Bazı personellerin açığa alınması söz konusu. Bu gelişmelerin ardından yeniden aday gösterilmeyerek  İl Genel Meclisine giren Kerim Yılmaz’ın pişkin halleri çok manidar!
          
Festival meselesi!
             
Zonguldak Belediyesi’nin festivali iptal gerekçesi bizleri ne kadar ikna etti acaba? Keşke gerçekten şehitlerimiz ve devam eden çatışmalar nedeniyle festival iptal edilseydi. Güneydoğu’dan şehitlerin geldiği günlerde iktidarın olağan hayatın devam ettiği görüntüsü verdirmek için hiçbir işten tasarruf etmediği, ettirmediği günleri hatırlar mısınız? Şehit haberlerinin basında yer almadığı, engellendiği günleri hatırlar mısınız? Şehit haberlerinin sıradanlaştırıldığı, normalleştirildiği günleri. Mesele ülke ise gerisi tefarruattır ama birbirimizi salak yerine koymasak! Ak Partililere düşen görev Ereğli’de yapılacak büyük festivali de iptal ettirmektir!
YORUM EKLE