Bizdeki nankörlük…

21 Aralık 2018 tarihi Almanya’da maden sektöründe çalışanlar için önemli bir gün olarak tarihe geçti.

Almanya’da faaliyetteki son taşkömürü madeni de kapandı. Almanya’nın çalışan son maden kuyusu olan Bottrop’taki madenden son kez taşkömürü çıkartıldı. Madenciler Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e bugünün anısına bir parça taşkömürü hediye etti.

Almanya’da,15 yaşında madenci çırağı olarak işe başlayan, 30 yıl boyunca maden işçisi olarak çalıştıktan sonra emekliliğini kazanan Çaycumalı yakın arkadaşım, Kenan Bıçakçı gece yarısı Almanya’dan aradı.

Hüzünlü ve sitem dolu sözlerle anlatmaya başladı.

” Arkadaşım, Biliyorum Türkiye’desin. Bu gün burada son maden ocağı kapandı. Üzgünüm. Sana içimi dökeyim sen dinle. 14 yaşında Almanya’ya geldim, bir maden ocağında işe başladım, emekliliğimi kazandım. Yani, hayatım boyunca madenciyim. Sen daha iyi biliyorsun, yerin metrelerce dibinde çalışarak para kazanmak kolay olmadı. Zor şartlar altında çalıştık, hayat kazandık. Ben ve benim gibi binlerce Türk madenci yıllarca madenlerde çalışarak emekli oldu. Çok paralar biriktirdik. Ev yaptık, arsa aldık, son model araçlara bindik, bu memlekette maden ocaklarından çalışarak milyarlarca Avro ciro yaptık. Kimimiz hayatını kaybetti ama pekçoğumuz da hayat buldu. Çok şey lehimize oldu. Babalarımız bu ülkeye geldi ve biz de onlar sayesinde buralardayız. Bu memlekete yerleştik. Artık buralıyız ve kalıcıyız.

AMA BİR ŞEY YAPAMADIK

Kenan Arkadaşımın akıcı konuşmasını araya girmeden dinliyorum. Anlattıklarının hepsi doğruydu ve sitem dolu sözlerini sıralamaya başladı. Kenan arkadaşın aradığında hasta yatağımdayım, anlattıklarına ilkildim.

Ruhr Havzası’nda yaşayan binlerce madenciden biri. İşte Kenan’ın sitem dolu sözleri..

“Biz Türkler olarak son maden ocaklarının kapanmasında Alman madenci meslektaşlarımızı yalnız bıraktık. Alman maden Taşkömürü İşletmesi (RAG) haftalar öncesi, bizim bölgemizde bulunan son maden ocağı önünde etkinlik düzenleneceği belliydi. Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti başbakanı
Armin Laschet’ in de katılım sağladığı son tarihi günde biz Türk madenciler o tarihi güne ne yazık ki toplu olarak katılamadık, “camilerde kaldık.” Bu durum benim içimi burkuyor.

CAMİLERE KAPANDIK

Konuşmanın başında söyledim. Biz bu ülkede hayatı kazanırken yüzlerce metre yeraltında Alman meslektaşlar ile beraber çalıştık ama onlarla maalesef bir arada olmadık, onlara destek vermedik. Maden ocağının Cuma gününe dek gelmesi, biz Türk madenciler kendilerini camilere kapattı. Bu duruma utanıyorum. İşte bizdeki nankörlük.. Bu kadar duyarsızlık olmamalıydı.

Ne yapmalıydık biliyor musun? Yığınlar halinde oradaki kalabalığın arasında olmalıydık. Yeraltında birlikte çalışırken gösterdiğimiz dayanışmayı o son günde de gösterebilmeliydik.

Soruyorum, nerede bizim STK’larımız, madencilerden oluşan cami derneklerimiz? Bu kadar mı sağır olur? Almanlar bize; ” Türkler neredeydi?” diye sorsa utanmayacak mıyız?
Aklıma geldi…

Çok sayıda camiler yapıldı. Her caminin tuğlası yeraltında kazanılan paralar ile üst üste konuldu. Vefa borcu diye bir şey var. Biz Türkler o borcumuzu veremedik. 21 Aralık 2018 tarihi bir daha geri gelmeyecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Isma Coban
Isma Coban - 2 yıl Önce

Üzme kendini, biz bize benziyoruz...

Dr Özlem Örenbaş
Dr Özlem Örenbaş - 2 yıl Önce

Cevdet bey yazınızı okudum. Sizi tebrik ederim. Önemli bir konuya değinmişsiniz. Başarılarınızın devamını dilerim.

Cevdet
Cevdet @Dr Özlem Örenbaş - 2 yıl Önce

Teşekkür ederim Sayın Dr.Örenbaş. Sağlıcakla kalın.